Prvý štvrťrok roka sa rozbehol celkom pozitívne. Americké trhy, potešené voľbou D. Trumpa, mierili nahor a zo začiatku ich nevyrušovala rétorika nového prezidenta. Všetko sa však zmenilo v polovici februára, keď D. Trump začal zavádzať prvé clá. Bol to úder pre Kanadu a Mexiko. Vtedy investori precitli a začali si uvedomovať, čo nás asi bude čakať v najbližšom období. Začal výpredaj na akciách, ktorý trvá dodnes. Index S&P 500 dosiahol nové maximá 19. februára a odvtedy už prakticky len klesá. Od začiatku roka je v mínuse približne osem percent a od spomínaného vrcholu vyše dvanásť. Na druhej strane sa celkom darí európskym akciám. Nemecký index DAX pridal od začiatku roka približne osem a pol percenta. Tento rok sú totiž najžiarivejšou hviezdou európske akcie. Dôvody si priblížime v ďalšom texte.
USA
Spojené štáty americké sú považované za najmocnejšiu krajinu sveta. A ich prezident sa často označuje za najmocnejšieho muža sveta. Ak ním spravíte človeka, ktorý riadi krajinu cez sociálne siete a ani jeho najbližšie okolie nevie, čo sa zajtra udeje, máte problém. To sa naplno prejavuje od prevzatia úradu 20. januára. Donald Trump zavádza clá, rozpútava obchodné vojny, posiela akciové trhy do mínusu. Zároveň však s úsmevom tvrdí, že sa nič nedeje a že je to v poriadku. Aj keď najtvrdšia vlna opatrení prišla už v druhom kvartáli, dátum vydania tohto reportu nám dovolí spomenúť ich. Síce nikto poriadne nevie, ako sadzby v Bielom dome vypočítali, na importy do USA dopadnú veľkou silou. Okrem plošných desiatich percent na všetok dovážaný tovar sa jedná aj o desiatky percent ciel na jednotlivé krajiny. Výber niektorých je uvedený v tabuľke.
Takmer všetci ekonómovia boli prekvapení výškou sadzieb. Takmer nikto nevie, ako boli vypočítané. Žiaľ, budú platiť. Teraz sa čaká na reakciu obchodných partnerov USA. Briti chcú napríklad voliť opatrný prístup. EU zase plánuje recipročné clá a Čína ich už zaviedla. Uvidíme, kam sa takýmto spôsobom dopracujeme, no zábava to nebude.
Okrem toho ešte v USA zasadala v januári aj v marci centrálna banka (FED), ktorá ale so sadzbami nehýbala. Trhom teda nepomohla ani neublížila. V priebehu prvého kvartálu vyšli aj reporty o inflácii či zamestnanosti, no tie idú skôr dobrým smerom. Jediné, čo robí chaos, je teda aktuálne politika.
Európa
Na jednej strane dobre a na druhej zle. Asi tak by sa dalo dianie v Európe zhrnúť v skratke. Na jednej strane Donald Trump tlačí na spojencov zo Severoatlantickej aliancie, aby viac zbrojili a zavádza clá, no na druhej strane to možno konečne pomôže Európe, aby sa spojila. Zatiaľ sa zdá, že Európa ide ukázať jednotu. No či sa to naozaj podarí ukáže až čas.
Už v prvom odseku sme spomenuli, že európske akcie od začiatku roka rastú. Prispelo tomu viacero faktorov. Jedným je výsledok volieb v Nemecku. Keďže radikálna pravica sa k moci nedostala, trhy to vyhodnotili ako dobrý výsledok. Následne sa Nemci dohodli na uvoľnení dlhového stropu a ohlásili masívne investície do infraštruktúry a najmä do obrany. Podobný scenár sa črtá aj na úrovni Európskej únie. Hovorí sa až o osemsto miliardách eur investícií. Zároveň je tu ešte jeden faktor, ktorý investorov teší: ECB. Od Európskej centrálnej banky sa totiž v tomto roku očakáva viacero znížení úrokových sadzieb než od jej amerického náprotivku. Nižšie sadzby by mohli byť hnacím motorom rastu firiem. Či to tak bude aj po novej vlne amerických ciel, nie je jasné. ECB zrejme začne infláciu sledovať ešte pozornejšie než doteraz.
Slovensko
Na Slovensku začína prvého apríla platiť transakčná daň. Ešte nikdy v histórii nebolo toľko nevôle a chaosu okolo nejakej dane ako práve okolo transakčnej. Existuje množstvo výnimiek, na druhej strane aj množstvo absurdít s ňou spojených. Slovensko sa jej zavedením pripojilo ku krajinám ako Brazília, Argentína alebo Kolumbia. Aký bude mať dopad? Jednoznačne zvýšenie cien = vyššia inflácia. Vyššiu infláciu dokážeme poraziť jedine investovaním. Napriek tomu, že nám v peňaženkách ostane menej peňazí, nemali by sme rušiť existujúce sporenia. Mali by sme sa snažiť vždy odložiť aspoň pár eur. V budúcnosti si za to poďakujeme. No a kedy je lepší čas investovať, ak nie teraz? Trhy sú v poklese, akcie sú lacnejšie. Zároveň firmy nekrachujú. Ideálny čas zriadiť si sporenie je teda práve dnes.
Brokeria stratégie
Takmer v celom dnešnom reporte sa zaoberáme prepadmi na akciových trhoch. Nevyhli sa ani našim stratégiám. Investovanie je však dlhodobý proces. A práve poklesy treba využiť na doinvestovanie. Keď sa situácia upokojí, akcie začnú opäť rásť. V súčasnosti môžeme vyzdvihnúť najmä Brokeria Rentovú stratégiu, ktorá napriek turbulenciám za ostatných dvanásť mesiacov zarobila klientom vyše osem percent a aj v dlhšom horizonte si udržiava stabilnú výkonnosť.
Čo ďalej
V najbližších mesiacoch sa slová „clá“ a „obchodné vojny“ budú zrejme skloňovať vo všetkých možných tvaroch. Podľa posledných informácií je však americký prezident už ochotný vyjednávať o ich výške. To môže byť impulz aj pre kapitálový trh a akcie zvlášť.
Nemá význam robiť paniku a najmä investori s dlhším investičným horizontom by mali situáciu prečkať. Začať s bezhlavými predajmi a náhodnými nákupmi je najlepšia cesta k finálnej strate. Preto odporúčame buďte trpezliví a poklesy využite na doinvestovanie.
Dôležité upozornenie
Tento marketingový materiál vytvorila Brokeria, a.s. so sídlom Einsteinova 11/3677, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 50 248 715, zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III., oddiel: Sa, vložka číslo: 6353/B a je platný k 9.4.2025. Tento materiál má iba informatívny charakter, nepredstavuje ponuku cenných papierov, ani investičné odporúčanie na nákup alebo predaj akéhokoľvek finančného nástroja, nepredstavuje ani nenahrádza informácie podľa príslušných právnych predpisov, najmä informácie o poskytovateľovi investičných služieb, ním poskytovaných službách, ochrane majetku klientov, rizikách, kľúčové informácie pre investorov (KIID) alebo prospekt (štatút fondu), ktoré tiež obsahujú aj úplné názvy fondov. Investor by nemal robiť žiadne investičné rozhodnutia iba na základe údajov tu uvedených, ale mal by sa zoznámiť aj s vyššie uvedenými dokumentami, ktoré sú dostupné v sídle Brokeria, a.s., na www.brokeria. sk alebo u finančného sprostredkovateľa. Historická výkonnosť zohľadňuje vplyvy priebežných poplatkov ako aj ďalších nákladov, avšak nezohľadňuje odmenu za sprostredkovanie investičnej služby. Hodnota investície môže rásť, ako aj klesať a nie je tak zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou sú spojené riziká, bližšie informácie o rizikách sú uvedené v štatúte a v KIID príslušného fondu. Návratnosť investície v cudzej mene môže stúpať a klesať v dôsledku menových výkyvov. Rozloženie portfólia do sektorov a krajín sa môže zmeniť. Historická výkonnosť zohľadňuje vplyvy provízií, poplatkov ako aj ďalších nákladov. Hoci informácie obsiahnuté v tomto materiáli boli získané zo zdrojov, ktoré Brokeria pokladá za spoľahlivé, Brokeria nerobí žiadne vyhlásenie ani záruku týkajúcu sa správnosti a úplnosti informácií obsiahnutých v tomto materiáli.